skip navigation

Your Ad Here

Become a sponsor of the OCP Athletic Department Website with your company logo.

Hoffner eye

Orlando Christian Prep Atheltic Department Accomplishments

Athletic Program

  • 2014 State of Florida Class 2A FACA Athletic Program of the Year
  • 2014 FHSAA Class 2A Floyd E. Lay Sunshine Cup Boy's Athletic Program of the Year

Girls Basketball

  • 2003 District Champions
  • 2004 Final 4
  • 2005 State Champions
  • 2006 Final Four
  • 2011 District Champions
  • 2005 Class 1A Player of the Year
  • 2016 2A District Champions
  • 2017 3A District Champions
  • 2018 3A State Runner-up

Girls Volleyball

  • 2004 District Runner-Up
  • 2005 District Runner-Up
  • 2006 District Runner-Up
  • 2007 District Runner-Up
  • 2008 District Runner-Up
  • 2009 District Runner-Up
  • 2010 District Runner-Up
  • 2011 District Runner-Up
  • 2012 District Runner-Up
  • 2016 District Runner-Up

Boys Basketball

  • 2008 1A State Champion
  • 2009 1A State Champion
  • 2010 1A State Champion
  • 2011 2A Final Four
  • 2012 2A State Champion (finished season ranked 28th in Nation via USA Today poll)
  • 2013 2A State Runner Up
  • 2014 2A State Champion (finished season ranked 24th in Nation via USA Today poll)
  • 2015 2A Elite 8 
  • 2016 2A Final Four
  • 2017 3A State Champion
  • 2018 3A State Champion
  • 2008 1A State Player of the Year
  • 2009 1A State Player of the Year
  • 2009 1A State Coach of the Year
  • 2009 NFHS State Basketball Coach of the Year
  • 2010 1A State Player of the Year
  • 2010 1A State Coach of the Year
  • 2011 NFHS State Basketball Coach of the Year
  • 2012 2A State Player of the Year
  • 2012 2A State Coach of the Year
  • 2013 FACA 2A District Coach of the year
  • 2014 2A State Coach of the Year
  • 2014 2A State Player of the Year

Football

  • 2013 SSAC Conference Runner-up
  • 2014 SSAC Coastal Conference Champion
  • 2014 SSAC Conference Runner-up

Baseball

  • 2012 District Runner-up
  • 2013 District Champion
  • 2014 Final 4
  • 2015 Elite 8

Track and Field

  • 2011 State Runner-up 200m
  • 2011 State Champion Long Jump
  • 2012 State Champion High Jump
  • 2013 State Runner-up High Jump

Boys Golf

  • 2014 Class 2A Individual State Champion

Softball

  • 2013 District Runner-up
  • 2014 Regional Elite 8
  • 2015 Sweet 16